Sosyal Psikoloji Nedir?


Psikolojinin alt dallarından biri olan sosyal psikoloji , psikolojinin kullandığı yöntemleri kullanır. İnsanın diğer insanlarla ilişkilerinin duygu, düşünce ve davranışlara olan etkilerini araştırıyor. Sosyal psikoloji içerisinde sosyal uyum, algı, tutum, şiddet, grup davranışı, kişler arası ilişkiler, sosyal etki gibi konular yer alır. 

Sosyal psikolojinin ayrı bir disiplin olarak ortaya çıkması 2. Dünya Savaşı’ndan sonraki yıllara denk gelir. O dönemlere kadar psikoloji içerinde, daha eskilerde ise felsefe içerisinde sosyal psikolojinin kavram ve konuları tartışılmış olsa da 2. Dünya Savaşı’nın getirmiş olduğu değişimle sosyal psikoloji yeni bir disiplin olarak ortaya çıkmıştır. Savaş sonrası konuşulmaya başlanan soykırım, ırkçılık, bağlılık gibi durumlar sosyal psikolojiye olan ihtiyacı göstermiştir.

Sosyal psikolojinin ne olduğu ne olduğu konusunda muhtelif psikologlar tarafından muhtelif tanımlar yapılmıştır. Genel olarak kabul gören sosyal psikoloji tanımı Gordon Allport’un tanımıdır: “Sosyal psikoloji bireylerin, davranış, duygu ve düşüncelerinin başkalarının gerçek, hayal edilen veya ima edilen varlığından nasıl etkilendiğinin bilimsel yollarla araştırılmasıdır.”  Baron ve Byrne’in yaptığı tanım ise şu şekildedir: ’Sosyal psikoloji, bireyin davranış, duygu ve düşüncelerinin başkalarının davranış veya özelliklerinden nasıl etkilendiğini ya da belirlendiğini inceleyen bilim dalıdır.’

Her iki tanımda da vurgulanan noktalar; başkalarının insanın duygu, düşünce ve davranışı üzerindeki etkisidir.  Bu haliyle sosyal psikoloji, temel olarak kişiler arası etkileşim ve iletişimi merkeze alarak, sosyal etkileşimin psikolojik kökenlerini inceler. Sosyal psikoloji birey içi ve bireyler arası konuları araştırır. Birey içi konular arasında algı, tutum ve tutum değişiklikleri, kişi algılaması ve yargılar yer alırken; kişiler arası konular arasında çekicilik, sürekli ilişkiler, grup içi ve gruplar arası etkileşimler yer alır. 

4 yorum:

 1. 2.Dünya savaşında Sosyal Psikolojinin ortaya çıkması biraz geç aslında.Psikolojinin bilim olması bile çok eski değil :(

  YanıtlaSil
 2. Evet, yeni sayılacak bilimler...

  YanıtlaSil
 3. Bu arada senin bu sayfanı takip etmiyormuşum ben :( Yeni fark ettim ve takibe aldım.Kusuruma bakma lütfen :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim. Bazen gözümüzden kaçabiliyor :)

   Sil